Jaką karmę wybrać dla mojego psa?
Pomimo tego co mówią reklamy czy posty sponsorowane, nie ma jednej, idealnej karmy dla psów.
Każdy czworonóg jest inny i potrzebuje innej, zbilansowanej dla swoich potrzeb diety.
W tym artykule nie podamy Wam najlepszej karmy, ale postaramy się podpowiedzieć Ci czym dobra (zdrowa) karma powinna się charakteryzować, by pomóc ci w znalezieniu karmy najlepszej dla Twojego psa.
Każdy z naszych pupili jest inny i jego potrzeby żywieniowe mogą być różne oraz zależeć od wielu różnych czynników.
Przy wyborze karmy powinno się brać pod uwagę m.in.:
- wiek psa,
- jego wielkość,
- poziom aktywności fizycznej,
- warunki utrzymania oraz stan fizjologiczny (wzrost, ciąża, laktacja, kastracja),
- ewentualne choroby czy alergie, które mogą wymagać bardziej restrykcyjnej lub zmodyfikowanej diety,
- oraz gust samego psa.
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE KARMY DLA PSA?
Dobrze dobrana karma powinna dostarczać Twojemu pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w ilościach i proporcjach umożliwiających prawidłowy wzrost, rozwój i utrzymanie optymalnej kondycji.
Powinna być przygotowana z wysokiej jakości składników, cechować się wysoką strawnością i nie zawierać substancji, które mogłyby wpływać niekorzystnie na zdrowie zwierzaka.
Karma musi być też smakowita oraz dopasowana wielkością “kawałków” do rozmiaru psa, by ten chciał i był w stanie ją jeść.
Znaczenie ma również cena karmy oraz jej dostępność na rynku. No bo po co strzelać sobie w kolano np. sprowadzając karmę z zagranicy z bardzo wygórowanymi cenami, skoro można znaleźć świetną jakościową karmę na polskim rynku z dość przystępnej półki cenowej.
SKŁAD I WARTOŚCI ODŻYWCZE
Jeśli pies będzie żywiony karmą na co dzień, a nie tylko w ramach okazyjnej przekąski, to karma powinna być oznaczona jako „pełnoporcjowa”. Termin ten informuje, iż w karmie zawarte są wszystkie niezbędne składniki odżywcze w ilościach i proporcjach koniecznych do prawidłowego funkcjonowania psiego organizmu.
Kompletnie pominąć można natomiast dopiski typu „Premium” czy „Super Premium”, ponieważ nie istnieją żadne regulacje określające, czym musiałby się charakteryzować produkt nimi oznaczony i nie mówią one nic o jakości karmy lub surowców użytych do jej produkcji.
Ponieważ pies jest względnym mięsożercą, głównym źródłem białka w karmie powinno być mięso oraz podroby.
Umiarkowany dodatek zbóż, ziemniaków, roślin strączkowych czy innych surowców pochodzenia roślinnego jest dopuszczalny, natomiast nie powinno być ich za dużo. Zawartość poszczególnych surowców można oszacować na podstawie ich pozycji na liście składników. Uporządkowane są w kolejności malejącej, więc im wcześniej dany surowiec wystąpi, tym więcej jest go w karmie.
Składniki powinny być określone możliwie precyzyjnie, co ułatwi ocenę ich jakości i wartości odżywczych – „mięso wołowe” czy „wątróbkę z kurczaka” uznajemy za składniki wyższej jakości niż np. „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”.
Warto też zwrócić uwagę na formę, w jakiej dany surowiec został zamieszczony na etykiecie. Składniki świeże (np. mięso indyka, świeże ryby) brzmią zachęcająco, ale zawierają ok. 65-70% wody, która w procesie produkcji zostaje usunięta. Towarzyszy temu znaczny spadek masy surowca, w związku z czym, jeśli surowce te zajmowały pierwsze miejsce na liście składników, to może się okazać, że po usunięciu wody zajęłyby znacznie dalsze pozycje. W przypadku surowców w formie odwodnionej (np. mączka rybna czy suszone mięso indyka), spadek ich masy w trakcie produkcji karmy będzie dużo niższy, a ostateczny udział w gotowym produkcie, po uwzględnieniu utraconej wody, będzie znacznie bliższy danym zamieszczonym na etykiecie.
Przy wyborze najlepszej karmy dla psa rekomendujemy metodę prób i błędów. Na początek do przetestowania zamów mniejsze opakowanie karmy, a jeśli widzisz, że pies z przyjemnością ją je, nie ma problemów trawiennych to dopiero wtedy zamów worek większy.
Nasze karmy dostępne są w dwóch rozmiarach – 2 kg idealny do testowania karmy oraz 12 kg – który daje Ci większą oszczędność (przy dużych opakowaniach w przeliczeniu 1 kg karmy wychodzi taniej niż w opakowaniu mniejszym).
Pamiętaj również, że bardzo istotne jest to, by dobrać karmę do wieku swojego psa. Jeśli interesuje Cię ten temat koniecznie zajrzyj do naszego wcześniejszego artykułu: Jak karmić psa?